En Ucuz Hosting 2023

HOSTİNG NEDİR

Hosting, bir internet sayfasının ya da herhangi bir web sitesinin internet üzerinde yer alabilmesini ve insanlar tarafından erişilebilir olmasını sağlayan hizmetlerin genelini ifade eder. Linux hosting ve Windows hosting olarak ikiye ayırabiliriz. Web sitelerinin bütün dosyaları ve web sitesi içeriklerinin 365 gün depolandığı, saklandığı ve bu sunucuların kişilere her zaman erişilebilir hale getirebilmesi için sürekli çalışır durumda olan bir hizmettir. Veri merkezi olarak adlandırılan yerlerde  serverlar tutulurlar. Hosting hizmetleri genellikle web hosting şirketleri tarafından sunulur. Bu şirketler genellikle büyük veri merkezlerine sahiptir ve bu veri merkezleri aynı zamanda hızlı internet bağlantısına da sahiptirler. Herhangi bir olumsuz durumda da sağanak yağış, deprem ve benzeri durumlarda bir terslik yaşamadan müşterilerin hizmetine aynı şekilde korunarak devam eder. Özetle hosting, web sitelerinin dünya çapında erişilebilir olmasını  ve internet üzerinde yayılmasını sağlayan önemli bir faktördür. Bu yüzden de doğru Hosting seçimi de bir o kadar önemli bir bileşendir. Web sitelerinin  performansı, güvenliği ve kullanılabilirliği açısından büyük bir etkiye sahip olabilir.

HOSTİNG NE İŞE YARAR 

Hosting, ilk olarak web sitesi dosyalarının yani web sitesi tasarımlarını, içeriğini, görüntüsünü, videolarını gibi dosyalarını güvenli bir şekilde depolar. Dünya genelinde erişilebilir bir web sitesi olmasını sağlar. Ziyaretçiler web sitesinin içeriğini, videolarını gibi her şeyini görebilir. Web sitenizin ziyaretçilere hızlı bir şekilde yanıt verebilmesi için bant genişliği sağlar. Veri tabanı desteği de sağlar. Veri tabanları ziyaretçilerin kullanıcı bilgileri, ürün listeleri gibi bilgileri saklar. En önemlisi de bir hosting hesabı olmadan internet üzerinden ziyaretçiler tarafından erişilebilir bir site yayımlamak mümkün değildir.

HOSTİNG TÜRLERİ NELERDİR

Hosting, farklı türleri ve seçenekleri olan çeşitli hizmetler sunar. Bu çeşitlerin hosting şirketleri tarafından sunulan en popüler türlerin bazıları:

Paylaşımlı Hosting: Birden çok web sitesinin aynı sunucu kaynaklarını paylaştığı bir hosting türüdür. Bu, düşük maliyetli ve küçük ölçekli web siteleri için ideal bir çözüm sunar. Paylaşımlı hosting başlangıç aşamasındaki web siteleri için en uygun bir seçenektir. Ancak bazı zamanlarda web sitelerinin fazla kaynak tüketimi nedeniyle performans sorunları yaşanabilir. Maliyeti de düşüktür ve de sunucu yönetimi konusunda daha az sorumluluk gerektirir.

VPS (Virtual Private Server) Hosting: Aynı sunucu üzerinden birden çok web sitesi bulundurduğu için paylaşımlı hosting mantığına benzer. Ancak VPS hosting de her web sitesi için özel bir alan ayrılır ve daha güçlü işlemci performansı ve bellek alanı sunulur. Bu yüzden bu hosting hizmeti daha çok başlangıç aşamasını geçmiş orta seviyedeki işletmeler için ideal ve mantıklı bir tercihidir.

Cloud Hosting: Türkçe adıyla bulut hosting  web sitelerinin tarayıcıya indirme süresini neredeyse sıfıra indiren ve son zamanlarda en çok tercih edilen hosting seçeneklerinden biridir. Bu hosting türünde, hosting firması web sitenize bir sunucu kümesi sağlar. Bu kümedeki her sunucu web sitenizin içeriklerini barındırır. Bir kullanıcının erişim talebi geldiğinde, meşgul olan sunucu yerine hemen başka bir sunucuya yönlendirme yapılır. Böylelikle web sitesinin hızı artar ve çökme gibi herhangi bir sorun yaşanmaz.

Dedicated Server Hosting: Dedicated hosting, hosting şirketi tarafından size özel tahsis edilen bir sunucunun kullanıldığı bir hosting türüdür. Bu sunucu tamamen size aittir. Dedicated hosting de, sunucu üzerinde istediğiniz yazılım ve programları yükleyebilirsiniz, bu da size tam bir esneklik sağlar. Bu hosting türü, yüksek trafik alan büyük web siteleri için tavsiye edilir. En önemli avantajı ise yüksek güvenlik sağlamasıdır.

EN UCUZ HOSTİNG

En ucuz hosting firması seçerken dikkatli olmamız gerekir çünkü en ucuzdan ziyade ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek daha önemlidir. Ucuz hosting seçerken işte bazı dikkat etmemiz konular şunlardır:

1-Paket Özellikleri: Ucuz hosting sağlayıcıları genellikle temel özelliklere sahip paketler sunar. Bu paketlere bakarak isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre bir hosting firması seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak temel hizmetleri sunan bir sağlayıcıyı tercih etmek en mantıklısı olacaktır.

2-Müşteri İncelemeleri: Müşteri incelemeleri sadece en ucuz da değil herhangi bir hosting firması seçerken de ilk bakmanız gerekenler arasında olmalıdır. Çünkü kullanıcılar genellikle konu ile ilgili detaylı ve şeffaf yorum yaparlar böylelikle firma ile ilgili her detaya ulaşabilirsiniz.

3-Fiyat Karşılaştırması: Farklı hosting sağlayıcılarının fiyatlarını karşılaştırmak ve en uygun fiyatı sunanları belirlemek için araştırma yapabilirsiniz. Ancak, sadece fiyata odaklanmak yerine, diğer faktörleri de değerlendirmeniz önemlidir.

Bunlar gibi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre firmaların özelliklerine dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gerekenlerden sonra işte bazı en ucuz hosting firmaları şunlardır:

daha.net – En Ucuz Türk Hosting

daha.net, Türkiye’deki en uygun fiyatlı hosting firmalarından biridir. Yaklaşık 14 yıllık sektör tecrübesine sahip olan firma, çeşitli hosting seçenekleriyle kullanıcılara seçim yapma fırsatı sunmaktadır. Aynı zamanda daha.net, hızlı ve açıklayıcı yanıtlarla müşteri memnuniyetine önem veren bir hosting firmasıdır. Site güvenliği konusunda özenli davranarak ömür boyu ücretsiz SSL sertifikası sunmaktadır.