Köpeklerde Mama Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Köpek maması seçimi patili dostların gelişimi için oldukça önemlidir. Köpeklerin sağlam diş, kas ve kemik yapısına sağlam olabilmesi için bu alana gereken özeni göstermek gerekiyor.

Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Yavru ya da yetişkin köpek fark etmeksizin mamalarda bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin olmaması halinde köpeğin tam gelişimi düşünülemez. Köpek mamasında bulunması gereken ilk özellik vitamin ve mineral takviyesidir. Alınacak mamanın içeriğinde A, B1 ve D gibi vitaminlerin bulunması gerekiyor.

Köpek mamasında bulunması gereken bir diğer özellik ise yüksek et oranıdır. Satın alınacak mamanın içeriğinde minimum %30 et oranı olmalıdır. Aksi halde besin değerinin yüksek olması beklenemez. Bunun yanında satın alınacak mamada GDO bulunmamalıdır. GDO’lu içerikler insanlara olduğu gibi köpeklere de zarar veriyor.

Sağlıklı köpek maması için içerisinde tatlandırıcı ya da renklendirici olmayan içeriklerin satın alınması gerekiyor.

Köpek Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek mamasına yönelen kişiler bu alanda nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmelidir. Köpekler için mama seçerken şu detaylara dikkat edilmelidir:

 • Köpeğin türü
 • Yaş
 • Köpeğin herhangi bir alerjik reaksiyona sahip olup olmaması
 • Köpeğin tüy yapısı
 • Kilo

Bazı kişiler tüm köpek ırkları için aynı mamaların alınabileceğini düşünebiliyor. Ancak bu doğru bir yargı değildir. Köpeğin cinsine bağlı olarak ihtiyaçları da değiştiği için mama seçimine özen göstermek gerekiyor. 

Bunun yanında köpeğin uygun kiloda kalabilmesi için doğru mamayı yemesi oldukça önemlidir. Yanlış mama tercih edilmesi halinde kilo sorunları ortaya çıkabiliyor.

Mama Alırken Yapılan Hatalar (DİKKAT!)

Köpek mamalarını alan bireyler bu alanda bazı hatalar yapabiliyor. Yapılan bu hatalar köpeğin psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar geçirmesine neden olabiliyor. Mama alırken yapılan hataların başında alerjik reaksiyonlara dikkat edilmemesi geliyor. 

Köpekler tahıl alerjisi başta olmak üzere farklı alerjik reaksiyonlara sahip olabiliyor. Bu alerjik reaksiyonları bilmeyen köpek sahipleri yanlış ürünü tercih ettiğinde hayvan hastalanabiliyor.

Mama alırken yapılan diğer bir hata ise veteriner onayının olup olmadığına bakılmamasıdır. Köpek sahipleri mama satın alırken söz konusu ürünün onaylı olup olmadığını incelemelidir. 

Veteriner onaylı olmayan ürünlerin hiçbir şekilde satın alınmaması gerekiyor. Bu sayede oluşabilecek problemler ortadan kaldırılabiliyor.

Yavru Köpek Maması Seçimi

Köpek mamaları can dostlarının ihtiyaç duyduğu her türlü besin değerini içerse de yavru köpekler için mama seçimine ekstra özen göstermek gerekiyor. Yavru köpekler için tercih edilecek mamanın besin değerinin yüksek olması önemlidir. Çünkü yavru köpekler yetişkin köpeklere göre daha fazla besin değerine ihtiyaç duyar.

Yavru köpek maması satın alacak kişiler kuru mama mı yoksa ıslak mama mı alacağını düşünebiliyor. Ancak veteriner hekim eşliğinde yavru köpeğe kuru ve ıslak mamayı içeren dengeli bir plan oluşturulabiliyor. Bu sayede yavru köpek için harika bir öğün ortaya çıkartılabiliyor.

Yavru köpek için satın alınacak mama köpeğin büyük/ küçük ırk olmasına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Köpek Maması Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Köpek maması fiyatları pek çok kişi tarafından detaylı olarak merak ediliyor. Bireyler satın alacağı mama için ödeyeceği ücreti net olarak öğrenmek istiyor. Ancak köpek mamalarının fiyatı standart değildir. Birçok farklı etken mamanın fiyatını belirler. Köpek mamasının ücretini belirleyen etmenlerden bazıları şunlardır:

 • Mamanın kalitesi
 • Miktarı
 • Özel içeriğe sahip olup olmaması

Köpek mamaları için ödenecek ücret satıcıya bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Satıcı fiyatları değişkenlik gösterdiği için bireyler gerekli araştırmayı gerçekleştirmeden alışveriş yapmamalıdır. Bu sayede kaliteli olan içerikler çok daha avantajlı fiyatlar üzerinden satın alınabiliyor. Kaliteli ürünlere avantajlı fiyatlarla sahip olmak isteyen bireyler https://www.juenpetmarket.com/  üzerinden dilediği ürüne ulaşabiliyor.

Köpek Mama Çeşitleri

Köpek mamalarının standart içerikli olmadığı biliniyor. Standart içerikli olmadığı için ırk ya da yaş fark etmeksizin her türlü köpek için uygun içerik bulunabiliyor. Köpek mama çeşitleri 

 • Özel köpek mamaları,
 • Yetişkin köpek mamaları
 • Yavru köpek mamaları, 
 • Yüksek enerjili köpek mamaları 

Gibi farklı başlıklara sahiptir.

Yavru köpek mamaları 12 aya kadar olan köpek ırkları için kullanılabiliyor. Glukozamin kondrotin içeren bu mamaların besin değeri oldukça yüksektir. 

Bunun yanında yüksek enerjili köpek mamaları yüksek enerjiye ihtiyaç duyan köpek mamaları için üretilmiştir. Hareket kabiliyeti yüksek ve aktif hareket eden köpeklere uygun olan bu içerikler köpeğin ihtiyaç duyduğu her türlü vitamine sahiptir.

Doğru Köpek Maması Seçilmezse Yaşanabilecek Sorunlar!

Doğru köpek mamasına yönelmeyen hayvan sahipleri farklı sorunlarla karşılaşabiliyor. Karşılaşılabilecek sorunlardan ilki kilo problemidir. Doğru ve ihtiyaç duyduğu mamayı tüketmeyen köpek zaman geçtikçe kilo alacaktır. Oluşan bu kilo hali obezite sorununa neden olabiliyor.

Doğru köpek maması tercih edilmezse köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral onlara verilemez. İhtiyaç duyulan vitamin ve mineral alınamazsa köpek farklı sağlık problemleriyle karşılaşabiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için mama seçimine hassasiyetle yaklaşılmalıdır.

Köpek Mamaları Hangi İşletmeden Alınmalıdır?

Köpek mamalarını satın almak isteyen kişiler birçok farklı işletme ile karşılaşıyor. Farklı işletmeyle karşılaşan bireyler hangi satıcıyı tercih etmesi gerektiğini sorguluyor. Mama satın alınacaksa tercih edilecek satıcının profesyonel, deneyimli ve güvenilir olması büyük önem arz ediyor.

Juan Pet Market yavru ya da yetişkin fark etmeksizin her türlü köpeğin mamasını satan güvenilir bir işletme olduğu için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Kaliteli Köpek Maması Nasıl Olur?

Tercih edilecek kaliteli mamanın içerisinde sindirim sistemini geliştirici Glusamine, L- carnatin gibi ek gıdaları içeren takviyeler olmalıdır. 

Bu sayede köpek, ihtiyaç duyduğu takviyeye sahip olabiliyor. Bunun yanında tercih edilecek mamada doğal antioksidanın olması büyük önem arz ediyor. Bu sayede oluşabilecek hastalıklar engellenmiş olur.

Kaliteli köpek mamalarında soya bulunmamalıdır. İçerisinde soya olan ürünlerden uzak kalmak önemlidir.

Kaynak: https://www.juenpetmarket.com/