✅ Sonuçlar: Sayfada 70 adet sonuç bulundu.
⭐ Güvenlik Kontrolü: Tamamlandı! Tüm linkler güvenli gözüküyor.
🚀 En Hızlı Yanıt: Sistemlerimiz size en hızlı şekilde yanıt ulaştırıyor.

Niteleyici sözcük nedir örnekler? [51 cevap bulundu]

Niteleyici sözcük nedir örnekler?

Niteleyici sözcük; bir nesneyi,canlıyı veya herhangi bir şeyin özelliğini,durumunu veya herhangi bir şeyini anlatan sözcüklere niteleyici sözcükler denir. Örnekler: – Bugün akşam kırmızı masada yemek yiyeceğiz. Burada kırmızı sözcüğü masanın rengini belirten bir niteleyici sözcüktür.

Niteliyici sözcük nedir?

Bir varlığın tüm özelliklilerini içine alıca şekilde nitelenmesine niteleyici sözcük denmektedir. Niteleyici sözcük içinde bol bol niteleme sıfatları bulunmaktadır. Bu sıfatlardan en önemliler renk olarak niteleyen yapılardan oluşur.

Türkçe dersi yansıma nedir?

Doğadaki cansız varlıkların, hayvanların, makinelerin çıkardığı seslerin taklit edilmesiyle oluşan sözcüklere yansıma denir.

Konuyla alakalı destek almak yandaki için linke tıklayın.

Miyav yansıma sözcük mü?

Yansıma kelime veya yansıma sözcükler; doğadaki seslerin bir yazıya veya ifadeye dökülme halidir. Yansıma sözcükleri tek başına anlam taşımaz. Kalıplaşmış yansıma sözcükler olduğu gibi (pat, çat, güm, bum, hav, miyav, ai vs.) yazar tarafından söz konusu durumu belirtmek için yeni sözcükler de yaratılabilir.

Cızırtı yansıma sözcük mü?

Cevap: Hayır Değildir . Açıklama : Doğadaki cansız varlıkların, hayvanların, makinelerin çıkardığı seslere yansıma sesler, bu seslerden türetilen sözcüklere de yansıma sözcükler denir.

Şırıl şırıl ikileme mi?

Örnekler: Eski püskü, uzun uzun, şırıl şırıl, abuk subuk, cam çerçeve, fokur fokur, tir tir titremek vs.

Horlamak yansıma mı?

Ötüşmek yansıma sözcük değildir. Horlamak yansıma sözcüktür.